Attól, hogy valamiről nincsenek ismereteink, az a valami még létezhet, létezik
"Sajnos sokan nem tudnak, vagy nem vesznek tudomást arról a tényről, hogy az időn túl fennmaradt primitív reflexek negatív módon befolyásolják a mindennapjainkat. Sok szülő nem tudja, hogy a gyermeke miért nem tud megülni két percen keresztül, miért nem megy el kakilni, csak minden ötödik-hatodik napon, vagy éppen miért vannak kényszermozgásai, miért ügyetlen, és még lehetne sorolni.
A csecsemőkori vagy másnéven primitív reflexek az agytörzs akaratlan motoros válaszai a kisbabát érő ingerekre. Legtöbbjük a születés után, a korai gyermekkori fejlődés során jelenik meg. Elősegítik a gyeremek túlélését, beindítják, illetve kiteljesítik az érzékszervi érzékelést, észlelést, és a „munkájuknak” köszönhetően alakul ki a megfelelő izomtónus is.
A primitív reflexek adják meg a kezdő löketet a gyermek fejlődésének, érésének. Amikor a feladatukat teljesítették, gátlás alá kerülnek az agykéreg érése miatt. Az akaratlagos motoros tevékenységek veszik át a reflexek helyét. Például a baba már nem csak kalimpál a kezeivel, hanem a tárgy után nyúl, amit meg szeretne kaparintani. A csecsemőkori reflexeknek legkésőbb 2-3 éves korra gátlás alá kell kerülniük."
De mi történik, ha ez nem következik be?
Idegrendszeri elváltozások, tanulási és viselkedési zavarok, ADHD, olvasási nehézségek, szociális készségek hiánya, érzelmi kilengések, ügyetlenség, egyéb szenzoros képességek hiánya, autisztikus tünetek, beszédképzéssel kapcsolatos gondok, korai demencia tünetei és még sorolhatnánk.
Kutatások egész sora foglalkozik a témával. Magyarországon Sarlós Erzsébet ennek az úttörője. Bővebb információ:
A gyerekek egyre rosszabb szociális, fizikai és mentális állapotban kerülnek iskolába. Önálló öltözködés, evés, futás, köszönés-kérés, társas tevékenységek, játék, finommotorika (ceruza- és ollóhasználat, hajtogatás, gyurmázás, gombolás és még sorolhatnánk) hiányzik az eszköztárukból.
Ilyen tünetek meglétekor az iskolakezdés évének eltolásával szoktak sok esetben élni a szülők, mondván az alatt a plusz egy év alatt az oviban még érik, de sajnos ez a legtöbb esetbe nem jár sikerrel, sőt a 6-7 éves gyerek már unatkozik az ovisok között, neki már más ingerekre lenne szüksége.
A fenti jelenség miatt gondoltuk, hogy egy iskolai előkészítő csomag összeállításával szeretnénk azokat a szülőket segíteni, akik erre igényt tartanának. Látni szeretnék a valós képet és a lehetőségeket.
Mit tartalmaz?
4 alkalmas foglalkozás, melyben 3 foglalkozáson a gyerekek készségeit, erősségeit és gyengeségeit mérjük fel. A negyedik alkalommal a szülő visszajelzést kap ezekről (az esetleges fejlesztésre vagy kiemelkedő készségek erősítésre pedig javaslatokat kap.)
Kiknek szól?
5-7 éves iskolát kezdő gyerekeknek
Kezdés időpontja: január 8-a, szerda, 16:30
További időpontok: január 15, 22. (gyerekeknek)
Szülőknek: január 29-e a szülői visszajelzés időpontja (gyerek nélküli)
A 4 alkalmas előkészítő ára: 40 euró
Mit ad?
Egyéni vagy kiscsoportos foglalkozást, mely teljes képet ad arról, hogy milyen eszközkészlettel indulnak neki a gyerekek ennek a minimum 12-17 évig tartó iskolának nevezett kalandnak, vagy éppen megpróbáltatásnak. A megfelelő iskola kiválasztásában is segítheti a szülőket, mivel képet kap a gyerek képességeihez legjobban illő lehetőségekről.
A világ változások előtt áll: éles generációváltás, klímaváltozás, gazdasági és társadalmi átalakulások. Hogy ezek közül minket mi mozgat a legjobban?
Hogy az energiahozzáférés szűkülése miatt a kényelemben felnövekvő generáció olyan kihívások elé néz majd, amivel nem fognak tudni mit kezdeni. A termőföldek kimerülése, az ételekben fölhalmozott méreganyagok olyan egészségügyi károkat okoznak a fiatalok szervezetében, ami miatt nem élhetnek majd teljes és boldog életet. A digitális eszközök korai használatával pedig mentális betegségek tucatjait kapjuk. Természetessé vált, hogy 5-6 éves gyereket pszichológushoz viszünk. A szülők érzik, hogy baj van, ezért segítséget kérnek, ez természetes, de a kialakult helyzet nem normális. A szorongó, függőségektől vezérelt, mozgáshiányos gyerek lett az átlag. Mi más jövőt szeretnénk. Ez hajt minket. Ha Önöket is, az alábbi linkeket ajánljuk figyelmükbe.
Jó tájékozódást kívánunk!
Fenntartható fejlődés: Gelencsér András nagy port kavart interjúja itt olvasható
A jövő kihívásai és az alkalmazkodás lépcsőfokai című beszélgetéssorozatunk első témáját október 18-án jártuk körül. A rövid vázlatot az elhangzottakról alább olvashatják.
Környezetünk és mi: ételek, italok, csomagolások, ruházat: honnan jönnek és mit árthatnak nekünk? Avagy hormonzavarok gyerekkorban
Mit okoznak a hormonális zavarokat okozó anyagok, mire hatnak?
Kisebb hormonális változások gyerekkorban hosszútávú problémákat okoznak: fejlődési gondok, késleltetett kognitív funkciók, korai puberta, mely az egész életükre negatív hatással bír majd
Szervi kifejletlenség: máj, vese nem fejlődik ki megfelelően, így nem tudják a szervezetet méregteleníteni
Agy és viselkedés: ADHD, tanulási- és viselkedési rendellenességek (autizmus spektrum), alacsonyabb IQ, memóriazavarok, korai Alzheimer-kór
Immunrendszer leépülése, gyengülése
Elhízás, cukorbetegség
Rák a későbbi évek során
Leghosszabb távon epigenetikus, azaz a probléma átörökíthető következő generációkra
Ösztrogén- és pajzsmirigyhormonokat zavarja, korai puberta, hormonszenzitív rák
Ruházat – milyen anyagokat kerüljünk?
Polyester, nejlon, akril, spandex
Tűzálló, víztaszító, foltálló anyagok
Anti-mikrób, szagtaszító anyagok (triklozan, triklokarban, ezüst nanorészecskék)
Műbőr (vinil, PVC)
Festékanyagok
Ha belegondolunk, a gyerekeket körülvevő anyagok legtöbbje ezekből áll, de a fenti veszélyek elkerülése érdekében törekedjünk az alternatívák megtalálására. Ha már arra odafigyelünk, hogy mosható pelenkákat, közvetlenül a bőrükkel érintkező ruháknál biopamutot (alsóneműk, pizsamák, sportruhák, amibe beleizzadnak) használunk, sokat tehetünk egészségük és mentális jóllétük érdekében.
Ételek – mit együnk, mit mellőzzünk?
Bio – vegyszerrel nem kezelt alap élelmiszerek: liszt, só, cukor, rizs, burgonya, tészták
Olyan állatok húsát fogyasszuk, amiről tudjuk, hogy megfelelő takarmányt (glifozátmentes) kaptak, nem kaptak növekedési hormont és nem szenvedtek életük során.
Halak esetén érdemes figyelmi a FAO számot, hogy milyen területről halásszák (erőművek környékén halászott halak kerülendők)
Tisztított víz
Vegyszermentes gyümölcs és zöldség
Mellőzzük a műanyagcsomagolású ételeket
Mellőzzük az ultra-feldolgozott, előcsomagolt ételnek látszó készítmény[2]
Mellőzzük a szójatartalmú, a GMO-s alapanyagú készítményeket
Babák esetében a tápszereket gondosan nézzük át, cukortartalom, tejsavók és növényi olajok tekintetében. Átlagosan a tápszerek több cukrot tartalmaznak mint az édesített üdítők!
Ételek esetén a cukor, a szója, szójalecitin, növényi olajok (zsírok), feldolgozott, műanyagba csomagolt készítmények elkerülésével sokat tehetünk annak érdekében, hogy ne egy elhízott, elbutult, szociális és mentális zavarokkal küzdő nemzedéket hagyjunk örökül. Törekedjünk arra, hogy táplál-ékhoz jussunk készítmény helyett.
Ha valaki érdeklődik tovább a témában, étkezés, ruhaipar tekintetében még ezeket az előadásokat szerettük:
A valódi ár előzetese, angolul True cost egészében elérhető a youtubon. A ruhaipar igazi arca, a "maid in" címke egész története.
Ha összetettebb étkezési tanácsadásra lenne szükségük:
Deisler Szilvia, Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
0908 550 654
A következő beszélgetés időpontja november 22, péntek.
Digitalizáció és addikció: fejleszt vagy rombol? Mentális zavarok, szorongás, motiválatlanság és ennek okai
[1] Helyette ásványi alapú naptej, cink oxiddal vagy titánium dioxiddal
[2] Az étel definíciója szerint minden olyan tápláló anyag, amelyet az emberek vagy állatok megesznek/megisznak, vagy amelyet a növények felvesznek az élet és a növekedés fenntartása érdekében. Az ultra-feldolgozott termékekre ez nem igaz, ezért nem is nevezhetjük őket ételnek.
Az a szerencsénk, hogy Amerika 10 évvel előttünk jár, így a kütyüfüggőség következményeit nem kell megvárnunk, elég, ha nyugatabbra tekintünk. Rengeteg adat és kutatás szól a veszélyekről. Miért nem tud erről mindenki? Miért természetes, hogy telefonnal nyugtatnak le síró gyerekeket, miért van rendben, hogy 6-8 órát közösségi oldalakon lógnak a tizenévesek? Mert egy több milliárd dolláros ipart szolgálnak ki. A techóriások érdeke, hogy a gyerekek minél korábban rászokjanak a képernyőre. A szülőknek pedig nincs ideje mélyebben utánajárni, sőt a propaganda még meg is nyugtatja őket, ha esetleg feltételeznék, hogy nem minden "okos" dolog jó és fejlesztő.
Az alábbiakban szakemberek előadásait hallhatják ebben a témában.
14 éves kor alatt a gyerek kezébe nem való digitális eszköz, mivel az idegrendszere még nem kész ezekre az ingerekre. Minél korábban kap a gyerek képernyőt, annál vékonyabb a prefrontális kéreg az agyában, ami "lekoptatja a civilizációt" az emberről. Digitális drogként tekintünk rá, ahogy egy gyereknek nem kínálunk bögrében pálinkát, úgy telefonnal se szórakoztassuk és nyugtassuk. Vagy ha igen, akkor azt a civilizációs előnyünket veszítjük el, ami az embert emberré teszi.