fbpx

„Reflexek? Az meg mi?” – Egy láthatatlan rendszer, ami mindent befolyásol

Tudtad, hogy a babák mozgásai már születés előtt is reflexek által vezéreltek?

Ezek a korai mozgásminták, vagyis primitív reflexek, életbevágóan fontosak a születéshez, túléléshez – de csak egy ideig.
Ha viszont nem épülnek le időben, az később gondokat okozhat a mozgásban, figyelemben, tanulásban, viselkedésben is.


Néhány ismertebb primitív reflex:

  • ATNR – Aszimmetrikus nyaki tónusos reflex

  • Moro – ijedségi reflex

  • Galant – csípő-ágyéki reflex

  • Szopó- és markoló reflex

  • CTGR – Core Tendon Guard reflex

  • FPR – félelem-bénulás reflex

  • TLR – tónusos labirintus reflex

  • STNR – szimmetrikus nyaki tónusos reflex

  • Landau, ejtőernyős reflex – testtartást, egyensúlyt érintő minták


Ezek a reflexek nem rosszak – de rosszkor és rossz helyen aktiválódva már nem segítenek, hanem akadályoznak.

A jó hír? Felismerhetők, fejleszthetők, integrálhatók.
A reflexsorozatot a közösségi oldalainkon találod –  ismerd meg, mit jelentenek a reflexek a gyakorlatban!

Milyen lesz a jövő, a gyerekek felnőtt kora?

A jövőkutatás nem jóslás, hanem tendenciák és adatok vizsgálata. A Föld nagy élőlény, lassúak rajta a folyamatok. Tudjuk, hogy már több évtizede hallani a globális felmelegedésről, a vízhiányról, az erőforrások kimerüléséről, ezek a változások és folyamatok most is zajlanak. Így az ej ráérünk arra még hozzáállást ideje megváltoztatni. A valóság ránk fogja rúgni az ajtót és 2050 egy olyan világot kaphatunk, ami már csak nyomokban hasonlít az általunk ismert világra.

Mire is kell a gyerekeket nevelni, felkészíteni, hogy 2040 és 2090 között jól tudjanak boldogulni?

Fontos tudnunk, hogy a sok álmegoldással csak mélyítjük a problémát. Ha a kilencvenes években élnénk és 40 év fellendülés előtt állnánk, akkor lehet elvegetálnának ezek a trendek és a gyerekek ezekkel a készségekkel eléldegélnének. De a szakadék felé száguldva ezek a nevelési minták, a gyerekek jelen készségeinek állapota, életveszélyessé teszik a jövőt. Kongatják a vészharangot, de senki se figyel.  De miért szólnak a harangok? Milyen készségekre lesz szükség a jövőben? Milyen világot látunk 2040 és 2090 között? Ehhez a valósághoz milyen készségekre lesz szüksége a gyerekeknek, akik ezekben az évtizedekben lesznek felnőttek?

A jelek, hogy gond van:

Alvászavar, félénkség, emésztési zavarok, olvasási-, írási nehézségek, hiperaktivitás, megkésett beszédfejlődés, beszédképzési zavarok, nyáladzás, rossz kézügyesség, ügyetlenség, rossz ceruzafogás, nyelési problémák, kevert dominancia, egyensúlyproblémák, ágybavizelés, fáradtság, rossz rövidtávú memória, rossz testtartás, lábujjhegyen járás, W ülés, mozgással kapcsolatos utasításokat nem tudja követni, másolást nem képes elvégezni, maszatos evés, önálló feladatvégzési nehézségek, figyelemzavar, szóbeli és írásbeli fogalmazás nehézségei

Az idegrendszeri problémákkal küzdők száma rohamosan nő, de legtöbben csak az okozatig jutnak a felismerés folyamatában, a nagy képletet kevesen keresik és találják meg.

Az okok fajtái:

lehet genetikai, anyagcsere-, hormonproblémák, sérülés vagy trauma hatásai

Mi 3 fő területet határozunk meg, ha az adott gyereknél a genetikai és sérülésből fakadó okokat kizárhatjuk.

Az első a szociokulturális háttér, mely magában foglalja a digitalizáció káros következményeit (Lásd digitalizáció és addikció) és a megfelelő szocializáció hiányát.

A második csoportba soroljuk az életmóddal kapcsolatos okokat: az étkezéssel együtt járó anyagcsere és hormonproblémákat, valamint az ezekhez szorosan kapcsolódó mozgáshiányos életmódot.

A harmadik pedig a szülői vagy családi traumák, mely mélyen befolyásolják és átszövik az előző két oksági csoportot.

A tanulócsoportunk és a délutáni foglalkozások alkalmával sok tapasztalatot gyűjtöttünk. Az alkalmazott vizsgálatokból, módszerekből mutatjuk azokat, amiket mi is használtunk és szeretünk, és amikben segíteni tudunk másoknak is.

1. Értelmi és érzelmi készségek mérése:

Az értelmi készségek mérésével annak a lehetőségét tudjuk kizárni, hogy rosszul tanulunk a gyerekkel, rossz elvárásaink vannak. Egy alacsony képességű gyereknél nem várhatóak nagyobb csodák, "agyonfejlesztés" és "mindehova járatás" után sem. Nehéz az elfogadás útja, de a gyerek boldogulása és helyes önképe miatt elengedhetetlen. Vagy van a másik oldal is, hogy teljesen "hülyének" tűnik a gyerek az iskolában, de a vizsgálat rámutathat, hogy mégsem az, hanem valami más elakadás nehezíti a fejlődését. Kész detektív munka ez, de megéri. Nekünk sokat segített!

Az érzelmi intelligencia a jövő záloga. Itt be is fejezhetném az ajánlást...A 21. század sok mindent adott az embernek, de sok mindent el is vett. Egyre több gyereknél érzékelhető, hogy nem tudja megérteni az érzelmeit, nem tudja detektálni másokét, nincs benne együttérzés vagy a sikertelenség demotiváltá teszi őt és mindent könnyen felad. A nárcisztikus viselkedészavar is soha nem látott méretekben növekszik a populáción belül. A jövőről annyit tudunk, hogy a 21. századot nem lehet egészségben végigélni, ha nincs éntudatunk, önismeretünk, empátiára való képességünk, önfegyelmünk, motivációnk, képességünk arra, hogy felismerjük és kezeljük a saját és mások érzelmeit.

A vizsgálat menete: képességek felmérése, kiértékelése, konzultáció

A vizsgálat hossza: 1-1,5 óra. Ezt követi a kiértékelés és a tájékoztatás.

Ajánlott korcsoport: 5-12

A vizsgálat ára: 

Értelmi képesség felmérése: 70 euró (magában foglalja a felmérést, kiértékelést és a tájékoztatást)

Érzelmi képességek mérése: 70 euró (magában foglalja a felmérést, kiértékelést és a tájékoztatást)

A két felmérés együtt  140 euró helyett 120 euró.

Milyen nevelési stratégiákat alkalmazzunk ma, hogy a jelenkor gyerekei a jövőben működni tudjanak?

Összeomlás jelenségei

  • alacsonyabb társadalmi rétegzettség;
  • viselkedésnormák visszaszorulása;
  • eltávolodás a központ és a perifériák között;
  • alacsonyabb koordináció és szerveződés a személyek és csoportok között

 

Az összeomlás egy folyamat, nem pedig esemény!

 A krízist szakaszos és részleges felépülés követi, majd újabb, mélyebb válságok sora, és ez a ciklus újra és újra ismétlődik. Nem lehet az összeomlás lehetőségét egyetlen paraméter mentén vizsgálni.

(John Michael Greer, Decline and Fall - 2014)