A jelek, hogy gond van:
Alvászavar, félénkség, emésztési zavarok, olvasási-, írási nehézségek, hiperaktivitás, megkésett beszédfejlődés, beszédképzési zavarok, nyáladzás, rossz kézügyesség, ügyetlenség, rossz ceruzafogás, nyelési problémák, kevert dominancia, egyensúlyproblémák, ágybavizelés, fáradtság, rossz rövidtávú memória, rossz testtartás, lábujjhegyen járás, W ülés, mozgással kapcsolatos utasításokat nem tudja követni, másolást nem képes elvégezni, maszatos evés, önálló feladatvégzési nehézségek, figyelemzavar, szóbeli és írásbeli fogalmazás nehézségei
Az idegrendszeri problémákkal küzdők száma rohamosan nő, de legtöbben csak az okozatig jutnak a felismerés folyamatában, a nagy képletet kevesen keresik és találják meg.
Az okok fajtái:
lehet genetikai, anyagcsere-, hormonproblémák, sérülés vagy trauma hatásai
Mi 3 fő területet határozunk meg, ha az adott gyereknél a genetikai és sérülésből fakadó okokat kizárhatjuk.
Az első a szociokulturális háttér, mely magában foglalja a digitalizáció káros következményeit (Lásd digitalizáció és addikció) és a megfelelő szocializáció hiányát.
A második csoportba soroljuk az életmóddal kapcsolatos okokat: az étkezéssel együtt járó anyagcsere és hormonproblémákat, valamint az ezekhez szorosan kapcsolódó mozgáshiányos életmódot.
A harmadik pedig a szülői vagy családi traumák, mely mélyen befolyásolják és átszövik az előző két oksági csoportot.
Rövid áttekintés:
A primitív reflexeink, vagy csecsemőkori reflexeink az egyedfejlődés során gátlás alá kerülnek, hogy átadják a helyüket magasabb szintű motoros és kognitív funkciók működésének. Ha ezek nem kerülnek gátlás alá, akkor tanulási és viselkedési zavarok kerülnek felszínre, mert a magasabb szintű funkciók nem tudnak megfelelően „munkába állni”.
Miértek: az agyfejlődés alapja a mozgás, a baba idegrendszere szinte az összes sejtet tartalmazza, amit az élete során használni fog, ezért mondjuk, hogy az első 5-6 év a legmeghatározóbb az agyi fejlődés szempontjából, mert ebben az időszakban fejlődik legdinamikusabban az agy. Az idegrendszer helyes működése szempontjából az idegsejtek közti szinopszisok száma és erőssége a mérvadó, a mielinizáció segítségével pedig finomodik az összehangold gondolkodás.
Módszer:
a tünetek alapján gyakorlatsorokat lehet összeállítani, melyet az életkornak megfelelő ismétlésszámmal kell növelni és minden nap tornázni.
Tapasztalatok:
Az eddig vizsgált gyerekek mindegyikénél több reflex is jelen volt, mely befolyásolta teljesítményüket, viselkedésüket.
Akadályok a fejlesztésben:
sikertelenség, korai feladás, lendület elvesztése, megértés hiánya
Ez nem egy gyors megoldás a bajokra, több hónap, de lehet fél év is kell, hogy a hatások megmutatkozzanak.
Sokszor a szülők ijedtsége nem elég mély ahhoz, hogy kitartóak legyenek ebben a fél évben, és sokszor feladják, mivel van, hogy a tünetek rosszabbodni kezdenek. Mert bizony itt munka van. Ami sokszor kemény, fájdalmas, lassú. Akik a gyors, instant problémaeltüntetésre vágynak, azoknak ez a módszer nem tud segíteni. Mivel a probléma gyökerei több évre nyúlnak vissza, annak kell örüljünk, hogy hónapok leforgása alatt már változás érhető el.
Fontos hangsúlyozni, hogy a torna sok esetben nem elég a változáshoz, életmódváltásra van szükség, mely a cukor és mű élelmiszerek kiiktatása mellett a képernyő/digitális eszközök háttérbe szorításával jár.
Ezek mérlegelése szükséges, hogy belevágjon-e a család ebbe a „kalandba”. Ha igen, a felmérés menete a következő:
- vizsgálat, hogy vannak-e „bentragadt” reflexek
- a torna összeállítása
- szülői konzultáció
- a torna betanítása
- 4-6 hónap után ellenőrzés, visszajelzés
Egyéb felmérések, melyek tágabb képet adhatnak:
Értelmi és érzelmi kompetenciák mérése
Táplálkozással kapcsolatos szokások vizsgálata (Ezen belül indokolt esetben: Hormonvizsgálat)
Szülői és transzgenerációs traumák hatása a gyerek fejlődésére
Iskolaérettségi vizsgálat
Alkotás/művészetterápia (gyerekeknek és szülőknek is)
Érdeklődni ezekről, emailben vagy telefonon tudnak. Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.