A jövő kihívásai és az alkalmazkodás lépcsőfokai című beszélgetéssorozatunk témáit itt olvashatjátok újra.
1. Hormonok:
Nagyon súlyos probléma gyerekek körében a hormonzavar, túlsúly, cukorbetegség, inzulinrezisztencia és egyéb táplálkozásból adódó viselkedészavarok. Volt olyan szülő, aki tudta, hogy a gyermeke figyelemzavara és hiperaktivitása az étkezéséből adódik, de azt mondta, ezen nem tud változtatni. Azt szeretnénk elérni, hogy ilyen ne fordulhasson elő. Azt szeretnénk elérni, ha egy szülő eljut a tudatosulás azon lépcsőfokára, hogy nem csak cíímkézi a gyerek viselkedéseit, hanem rá is lát a mögötte húzódó okokra, akkor ne adja fel és menjen végig a kijelölt fejlődési úton.
Mit együnk, mit kerüljünk, milyen anyagokat mellőzünk az életterünkből, mik okozhatnak hormonális problémákat? Ezekről olvashatnak itt:
https://www.thegrund.com/index.php/hu/blog/98-hormonproblemak-gyerekkorban
2. Primitív reflexek:
Attól, hogy valamiről nincsenek ismereteink, az a valami még létezhet, létezik
Sajnos sokan nem tudnak, vagy nem vesznek tudomást arról a tényről, hogy az időn túl fennmaradt primitív reflexek negatív módon befolyásolják a mindennapjainkat. Sok szülő nem tudja, hogy a gyermeke miért nem tud megülni két percen keresztül, miért nem megy el kakilni, csak minden ötödik-hatodik napon, vagy éppen miért vannak kényszermozgásai, miért ügyetlen, és még lehetne sorolni.
Sokszor a szülők ijedtsége nem elég mély ahhoz, hogy kitartóak legyenek ebben a fél évben, és sokszor feladják, mivel van, hogy a tünetek rosszabbodni kezdenek. Mert bizony itt munka van. Ami sokszor kemény, fájdalmas, lassú. Akik a gyors, instant problémaeltüntetésre vágynak, azoknak ez a módszer nem tud segíteni. Mivel a probléma gyökerei több évre nyúlnak vissza, annak kell örüljünk, hogy hónapok leforgása alatt már változás érhető el.
Fontos hangsúlyozni, hogy a torna sok esetben nem elég a változáshoz, életmódváltásra van szükség, mely a cukor és mű élelmiszerek kiiktatása mellett a képernyő/digitális eszközök háttérbe szorításával jár.
Bővebben itt:
https://www.thegrund.com/index.php/hu/blog/103-idegrendszeri-eretlenseg-problemai
3. Digitalizáció és addikció
Megismerés, megértés, megbékélés
Megismerés
Hogy mi az a dopamin hatás? A dopamin egy örömhormon, minden jól sikerült erőfeszítés után jön a löket az agyunknak, egyfajta jutalmazóközpont. Mint tudjuk, a sikerélmény a legjobb motiváció. Viszont ezt megtanultuk becsapni, vagyis a fogyasztói társadalom a profit érdekében megtanulta kicselezni az evolúciót. Úgy néz ki, ez hosszú távon a vesztünket okozhatja. Gyors sikereket szeretnénk, új ingereket, mindenből többet, szebbet és jobbat. Az idegrendszer folyamatosan telítődik, beindul a spirál. A dopaminfelszabadulásra egyre sűrűbben vágyunk, de a kevesebb már nem elég, egyre több kell és ez szó szerint kiégeti az agyat. Innen eredeztethető a már népbetegségként jelentkező ADHD, hiperaktív figyelemzavar.Ha a digitális eszközöket túl korán engedjük az idegrendszerileg még nem érett fejlődő agyra, akkor hosszútávú és vissza nem fordítható változásokat okozunk az agyi és ezáltal a viselkedési struktúrákban.
Megértés
Ha a digitális eszközöket túl korán engedjük az idegrendszerileg még nem érett fejlődő agyra, akkor hosszútávú és vissza nem fordítható változásokat okozunk az agyi és ezáltal a viselkedési struktúrákban.
Sok szülő tudja, hogy ártalmas, vagy legalábbis nem biztos!, hogy jó, ha gyermeke sok időt tölt képernyő előtt. De legtöbbjük, csak a bűntudat megéléséig jut, de mélyebbre idő és energia hiányában már nem. Ez a rövid összefoglaló azoknak segíthet, akik tenni is akarnak valamit, nem akarnak tovább kompenzálni, elkerülő magatartást folytatni, hanem szembenézni a problémákkal.
Bővebben: https://www.thegrund.com/index.php/hu/blog/101-digitalizacio-es-addikcio
4. Nevelési mintázatok és a jövő, avagy a társadalmi összeomlás felé
Mire is kell a gyerekeket nevelni, felkészíteni, hogy 2040 és 2090 között jól tudjanak boldogulni?
Fontos tudnunk, hogy a sok álmegoldással csak mélyítjük a problémát. Ha a kilencvenes években élnénk és 40 év fellendülés előtt állnánk, akkor lehet elvegetálnának ezek a trendek és a gyerekek ezekkel a készségekkel eléldegélnének. De a szakadék felé száguldva ezek a nevelési minták, a gyerekek jelen készségeinek állapota, életveszélyessé teszik a jövőt. Kongatják a vészharangot, de senki se figyel. De miért szólnak a harangok? Milyen készségekre lesz szükség a jövőben? Milyen világot látunk 2040 és 2090 között? Ehhez a valósághoz milyen készségekre lesz szüksége a gyerekeknek, akik ezekben az évtizedekben lesznek felnőttek?
Bővebben:
https://www.thegrund.com/index.php/hu/blog/105-nevelesi-mintazatok-es-a-joevo
5. Szociális viselkedés kialakulása és fejlesztése