A tanulócsoportunk és a délutáni foglalkozások alkalmával sok tapasztalatot gyűjtöttünk. Az alkalmazott vizsgálatokból, módszerekből mutatjuk azokat, amiket mi is használtunk és szeretünk, és amikben segíteni tudunk másoknak is.
1. Értelmi és érzelmi készségek mérése:
Az értelmi készségek mérésével annak a lehetőségét tudjuk kizárni, hogy rosszul tanulunk a gyerekkel, rossz elvárásaink vannak. Egy alacsony képességű gyereknél nem várhatóak nagyobb csodák, "agyonfejlesztés" és "mindehova járatás" után sem. Nehéz az elfogadás útja, de a gyerek boldogulása és helyes önképe miatt elengedhetetlen. Vagy van a másik oldal is, hogy teljesen "hülyének" tűnik a gyerek az iskolában, de a vizsgálat rámutathat, hogy mégsem az, hanem valami más elakadás nehezíti a fejlődését. Kész detektív munka ez, de megéri. Nekünk sokat segített!
Az érzelmi intelligencia a jövő záloga. Itt be is fejezhetném az ajánlást...A 21. század sok mindent adott az embernek, de sok mindent el is vett. Egyre több gyereknél érzékelhető, hogy nem tudja megérteni az érzelmeit, nem tudja detektálni másokét, nincs benne együttérzés vagy a sikertelenség demotiváltá teszi őt és mindent könnyen felad. A nárcisztikus viselkedészavar is soha nem látott méretekben növekszik a populáción belül. A jövőről annyit tudunk, hogy a 21. századot nem lehet egészségben végigélni, ha nincs éntudatunk, önismeretünk, empátiára való képességünk, önfegyelmünk, motivációnk, képességünk arra, hogy felismerjük és kezeljük a saját és mások érzelmeit.
A vizsgálat menete: képességek felmérése, kiértékelése, konzultáció
A vizsgálat hossza: 1-1,5 óra. Ezt követi a kiértékelés és a tájékoztatás.
Ajánlott korcsoport: 5-12
A vizsgálat ára:
Értelmi képesség felmérése: 70 euró (magában foglalja a felmérést, kiértékelést és a tájékoztatást)
Érzelmi képességek mérése: 70 euró (magában foglalja a felmérést, kiértékelést és a tájékoztatást)
A két felmérés együtt 140 euró helyett 120 euró.
2. Idegrendszeri éretlenség vizsgálata
A jelek: alvászavar, félénkség, emésztési zavarok, olvasási-, írási nehézségek, hiperaktivitás, megkésett beszédfejlődés, beszédképzési zavarok, nyáladzás, rossz kézügyesség, ügyetlenség, rossz ceruzafogás, nyelési problémák, kevert dominancia, egyensúlyproblémák, ágybavizelés, fáradtság, rossz rövidtávú memória, rossz testtartás, lábujjhegyen járás, W ülés, mozgással kapcsolatos utasításokat nem tudja követni, másolást nem képes elvégezni, maszatos evés, önálló feladatvégzési nehézségek, figyelemzavar, szóbeli és írásbeli fogalmazás nehézségei
Az idegrendszeri problémákkal küzdők száma rohamosan nő, de legtöbben csak az okozatig jutnak a felismerés folyamatában, a nagy képletet kevesen keresik és találják meg.
Az okok fajtái:
Lehet genetikai, anyagcsere-, hormonproblémák, sérülés vagy trauma hatásai.
Mi 3 fő területet határozunk meg, ha az adott gyereknél a genetikai és sérülésből fakadó okokat kizárhatjuk.
Az első a szociokulturális háttér, mely magában foglalja a digitalizáció káros következményeit (Lásd Digitalizáció és addikció) és a megfelelő szocializáció hiányát.
A második csoportba soroljuk az életmóddal kapcsolatos okokat: az étkezéssel együtt járó anyagcsere és hormonproblémákat, valamint az ezekhez szorosan kapcsolódó mozgáshiányos életmódot. (Lásd Hormonális problémák)
A harmadik pedig a szülői vagy családi traumák, mely mélyen befolyásolják és átszövik az előző két oksági csoportot. Bővebben itt: idegrendszeri éretlenség
A vizsgálat menete:
- reflexvizsgálat és anamnézis
- szülői tájékoztató az eredményről
- torna összeállítása
- a torna betanítása
- 4-6 hónap után ellenőrzés, visszajelzés
A reflexvizsgálat és anamnézis hossza: 1 óra
Ajánlott korcsoport: 2-16 éves korig
A program ára:
Felmérés: 70 euró (a gyerek reflexvizsgálata, szülőknek anamnézis felvétel, tájékoztató)
Torna összeállítása: 60 euró (ha a szülő igényli, a reflexek alapján összeállítjuk az egyéni tornát napokra lebontva)
Torna betanítása: 40 euró (Van, akinek könnyebb, ha végigmegyünk közösen a tornákon, hogy biztos lehessen benne, hogy jól csinálják otthon. Ennek egy másik verziója, hogy az adott tornákat mi kérésre felvesszük és elküldjük otthoni használatra, ennek ára 20 euró)
Ellenőrzés: 30 euró (az ellenőrzés 4-6 hónap között ajánlott)
A teljes vizsgálat csomagként is választható, mely tartalmazza a vizsgálatot, a tájékoztatót, a torna összeállítását, betanítását és az ellenőrzést: 200 euró helyett 180 euró
3. Iskolaérettségi vizsgálat
Ha látjuk, hogy nincs minden rendben, vagy esetleg az óvónők szólnak, hogy a gyereknek gondja lehet ezzel-azzal majd az iskolában, a szülők többsége tanácstalan, hogy akkor most mi legyen. Sokszor hallottuk, hogy "nem akarom speciális iskolába rakni, mert az én gyerekem nem hülye..." Igen ám, de ha gondja, lemaradása van, az nem fog eltűnni az évek előrehaladtával, akárhogy is szeretné a szülő. Rengeteg konfliktusforrást hozhat a tanár-szülői kapcsolatba a bizonytalanság a gyerek képességeit illetően. Másrészt az átgondolatlan "agyonfejlesztés" van, hogy többet árt mint használ.
Kétféle mérésünk is van erre, mindkettőt használjuk és ajánljuk, egyrészt ellenőrizzük a kapott eredményeket, másrészt szélesebb spektrumot kapunk a kettőből. E mellé szoktuk ajánlani, hogy a délutáni foglalkozásaink valamelyikét legalább egy hónapig látogassák ehhez a felméréshez, mert a pedagógiai visszacsatolás elengedhetetlen.
Az iskolai tanulást megalapozó részképességek megismerését szolgálják ezek a vizsgálatok. Nem csak a hibás funkciókat, hanem a teljes képességrepertoár feltérképezését célozza meg.
A vizsgálat menete
- Feltáró vizsgálóeljárás és tájékoztatás
- Terápiás terv kijelölése
- Fejlesztés
- Ellenőrző, ismételt vizsgálat
A feltáró vizsgálat hossza: 1- 1,5 óra. Ezt követi a kiértékelés és tájékoztatás. Ha a szülő igényli a fejlesztést, megcsináljuk a terápiás tervet, mely alapján hetente jár fejlesztésre és otthonra is kapnak feladatokat.
A program ára:
Vizsgálat: 40 euró (feltáró vizsgálat, kiértékelés és tájékoztatás)
Írásbeli vélemény a vizsgálatról: 15 euró
Egyéni fejlesztés: 20 euró/ alkalom
Kontrollmérés (4-8 hónap): 20 euró
Mi kétféle felmérést használunk, mert egyrészt kiegészítik, másrészt ellenőrzik is egymást, hogy a kapott adatok alapján jó irányba induljunk el. Fontos számukra, hogy ne időhúzásról, találgatásról szóljon a fejlesztés, hanem a probléma gyökerét, az elakadást megtalálva a lehető leghatékonyabban tudjunk dolgozni.
1. Az egyik felmérés a hét elemi alapkészség fejlesztését segíti. Személyiségfejlődés, iskolai tanulás szempontjából mindegyik kritikus jelentőségű előfeltételnek tekinthető.
Ezek a következők:
- az íráskészség elsajátításának előfeltétele: írásmozgás-koordináció
- az olvasás- és írástanulás megkezdéséhez elengedhetetlen: beszédhanghallás
- a nyelvileg közölt információk vételének egyik meghatározó tényezője: relációszókincs fejlettsége
- a matematikatanuláshoz elengedhetetlen: elemi számolási készség fejlettsége
- a tanulás, kritikus gondolkodás feltétele: a tapasztalati összefüggés megértésének a fejlettsége
- az eredményes iskolai beilleszkedés, tanulás további döntő kritériuma a társas kapcsolatok kezelésének fejlettsége (kortársakkal, felnőttekkel)
- a szociális készségek fejlettsége
2. A másik felmérés Brigitte Sindelar osztrák pszichológus nevéhez fűződik, aki évtizedeken át dolgozta ki, hogy feltérképezhetővé váljanak a tanuláshoz szükséges részképességek. Komplex fejlesztő programjának célja az idegi eredetű tanulási és magatartási zavar megelőzése ill. a zavar elmélyülésének megakadályozása. A sindelari koncepció szerint a gyakorlást a „gyökereknél” kell kezdeni, azon a szinten, ahol a kognitív képesség még megfelelően működik.
A fejlesztés az ismeretszerzés legfontosabb területeire terjed ki. Ezek a következők:
- Figyelem
- Észlelés
- Intermodális kódolás (észlelési területek összekapcsolása)
- Emlékezet
- Szerialitás (sorrendiség)
- Téri tájékozódás
Az általunk biztosított programokat óvodásoknak és alsós tanulóknak ajánljuk, amennyiben a következő problémák felmerülnek:
- Téri orientációs zavarok
- Bizonytalan, koordinálatlan mozgás
- Rajzolás mellőzése, rossz ceruzafogás
- Jobb-bal irányok nehézkes megkülönböztetése
- Mozgások nem megfelelő lekövetése
- Sorrendek felismerése és betartása gondot okoz
- Nem köti le az olvasott mese
- Beszédhibák merülnek fel
4. Traumaoldások - Szülői és transzgenerációs traumák hatása a gyerek fejlődésére
Avagy pszichorezervátum szülőknek
Tapasztalataink azt mutatják, a gyerekek traumáinak többségét a szülők okozzák. Tudjuk, nem szép és nem is szokás hangosan ezt kimondani. Az ezek hallatán sértettséget érzőkön még nem tudunk segíteni, de azoknak, akikben erre megmozdult valami, hogy "aha, ezt nézzük meg", mert mondjuk lehet én is úgy "örököltem", vagy az utam során "összeszedtem" ezeket a csomagokat, vagy csak túl fáradt vagyok és annyi nevelési trend van, hogy a fürdővízzel a gyereket is kiöntjük. A fürdővíz ebben az esetben a bűntudatunk, az ebből fakadó engedékenységünk, kompenzálásaink, bizonytalanságunk és lehetne még sorolni.
Ha a gyerek viselkedészavaros, idegrendszeri problémái vannak, vagy túl szorongó ok nélkül, ott az esetek többségében nem a gyereket kell pszichológushoz vinni, hanem a problémát és megoldást is a tükörben kell keresni.
A rezervátumunk egy békés hely arra, hogy ezeknek a háttereit felgöngyölítsük és kezdjünk velük valamit. A döntés mindig egyéni, eláshatjuk őket, kompenzálhatjuk őket, és oldhatjuk is őket.
Menete: anamnézis, helyzetkép felállítása, a fekete pontok megtalálása az adott helyzeten belül és ezeknek az oldása
Konzultáció ára: 40 euró
Az első konzultáció hossza: 1,5-2 óra, a többi 1 óra
A konzultációk rendszerességét az adott helyzet és személy határozza meg.
5. Alkotásterápia, vagy ahogy mi hívjuk Bűvészetterápia
Lehet a megoldás ott van az orrunk előtt, csak a nagy rohanásban, pörgésben sosincs időnk megállni, és gondolatainkra figyelni. Igen, tudjuk, otthon is lehet olvasni, naplót írni, festeni, rajzolni...de sokaknak nincs ideje, vagy épp nincs ott mellettük egy ember, hogy jó pillanatban feltegye azt a bizonyos kérdést, ami aztán elindít valamit bennük. Na, ezek vagyunk mi. Jó időben, jó kérdésekkel jövünk, a megoldás persze mindenkinek a saját kezében van. Ez benne a bűvészet.
Persze arra is jó lehetőség, hogy az emberek kütyük nélkül csak együtt legyenek, egymásra figyeljenek. Ez is egyre kevesebbszer fordul elő. Így szülinapra vagy csak apró meglepetéseknek is jó ötlet lehet.
A terápia típusai: irodalomterápia, írásterápia, festés, alkotás
Lehet egyéni vagy csoportos.
A foglalkozás hossza: 1,5-2 óra
A foglalkozás ára: 30 euró/fő
Baráti, munkahelyi csoportoknak kedvezmény 5 fő felett.
A fentiek mind általunk használt módszerek a mindennapokban. Az élet dobta, mi meg megrágtuk és oldottuk őket. Aki élne vele, annak szívesen továbbadnánk. Mi azért szeretjük, mert nem mű, nem kirakati, nem elszigetelt légüres térben fogant ötletek, hanem 100 százalékban tapasztalatiak.
A jelentkezéseket és az ezzel kapcsolatos kérdéseket itt fogadjuk: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.